📝 Be sure to sign up for blog updates, become a Donor 💚, and follow me on social media.

🆓 Want a FREE stock? Valued up to $1,000 Click HERE

🗺️ Check out BeAForeigner to find opportunities to move overseas and be sure to join the Facebook group.

🎧 Listen to the podcast and 👁️ watch my youtube channel!


At some point, you’re going to get tired of living the way you do… so this is my 3rd blog post on my grocery bill. So people can see how I live, how cheap it is to live here, and because these are easy posts while I work on BeAForeigner.com. 😊

This week I’m making honey garlic butter shrimp over pasta. #delicioso! 🤤

A picture of the shrimp I bought. Does it look different than what you find in your city? 🧐


🗿 Groupon - Have used this web site for YEARS to find all kinds of deals in multiple cities all over the world.

Here’s my list with prices in Mexican pesos and the quantity is in parentheses:

  • Sour Patch Kids (4) $64.00
  • Baking Soda 150g $9.57
  • Dish Washing Liquid 900mL $34.50
  • Apple Tea With Cinnamon (3) $34.00
  • Shrimp 1kg $269.28
  • Moringa $86.67
  • Green Onion $8.80
  • Kikkoman Soy Sauce 296mL $77.50
  • Kaporo Keemaki Lite 300g $15.00
  • Stick of Butter 200g $65.35
  • Snyders Pretzels No Gluten 226g (2) $167.00
  • Cookies 513g (2) $67.00
  • Zucaritas (Frosted Flakes) 490g $33.90
  • Milk 1L $18.50
  • Spinach (2) $15.60
  • Chile Serrano Pepper $3.42
  • Spaghetti Pasta 160g $3.95
  • Papaya $40.49
  • Coconuts (10) $158.00
  • Garlic $3.85
  • White Onion $8.80
  • Avocados (4) $37.76
  • Lemons (3) $28.30
  • Watermelon $18.33
  • Dried Cranberries 1kg $161.60

I’m trying to incorporate more seafood into my diet hence the shrimp. 1kg = 2.20462lbs FYI.

That time of the month is coming so junk food.

Booking.com - Get 20% off hotels

I accidentally ordered two bottles of soy sauce but you can see the price difference between crappy products made in the US and products made in Mexico. I don’t want anything to do with products from the US because they are harmful and they are ALWAYS more expensive. The only exception I make are my pretzels…everything else I buy is made right here in Mexico or another Latin American country.

Total was $1,401.17 pesos. That’s about $75 USD with the exchange rate of about 18 pesos (the exchange rate has dropped) = $1 dollar. That includes the service fee, the tip, and any discounts I received.


Also, check out the week before this post also my other blog posts: What can $196 pesos get me in Mexico City? and How Much I Spend on Groceries in Mexico City.


🚑 Seven Corners - Travel/Health insurance in case you get hurt, sick, or lose your luggage

😘 Every little bit helps. Hosting is $20 per month.

Love Elyse? Send some money!


Love Elyse? Send some bitcoin!